2024.04.20. - Tivadar

Szétválasztó diéta

Szétválasztó diéta
Szétválasztó diétaAz elválasztó diéta a fehérjék és szénhidrátok külön választásán alapul. A szénhidrátok és a fehérjék megemésztéséhez különböző enzimekre van szükség, továbbá az emésztés időigénye is különböző, ezért az együtt bevitt táplálék egy része biztosan nem emésztődik meg, hanem vagy félig megemésztve távozik, vagy lerakódik. Egyik végkimenetel sem túl barátságos szervezetünk számára. Amennyiben fehérjét fogyasztunk, melyek a hús, a hal és a tojás, ne keverjük azt szénhidráttal, melyek a kenyér, a gabonafélék, a rizs, a tésztafélék és a burgonya.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Legjobb, ha semleges élelmiszerekkel fogyasztjuk ezeket, melyek a zöldségek, saláták, nyers ételek, olajos magvak. Azért a szétválasztás nem ennyire egyszerű, hiszen az élelmiszerek legtöbbjében szénhidrát és fehérje is található, de egy étkezési reform bevezetéséhez elegendő. Amennyiben teljesen pontosan szeretnénk az elválasztó diétát alkalmazni, tájékozódjunk pontosan az egyes élelmiszerek fehérje és szénhidrát tartalmáról és ezek az adatok alapján dolgozzunk ki saját magunk számára pontos étrendet.

Az elválasztó diéta alapkövetelménye, hogy lehetőleg eredeti formájában fogyasszuk az élelmiszereket. Törekedjünk az adalék anyagok kirekesztésére, melyek nagymértékben savasítják szervezetünket, így félrevezetőek a sav-lúg egyensúly szempontjából és nem is hozzák meg a kívánt eredményt. A fehérjéket elsősorban semleges élelmiszerekkel fogyasszuk együtt, továbbá az egyes étkezések között minimum négy óra teljen el, hiszen ennyi szükségeltetik az emésztési folyamatok számára. A semleges hatású élelmiszereket nyugodtan ehetjük az étkezések között, hiszen ezeknek a táplálékoknak nincs szükségük túl nagy energiára a lebomláshoz, továbbá rövid idő alatt végbemegy a folyamat. A legcélszerűbb az étkezések között gyümölcsöket enni, könnyen lebomlik és az éhség érzetet is csökkenti. Ehhez muszáj hozzáfűzni, hogy az elválasztó diéta során előbb-utóbb észrevesszük, hogy már nem érzünk éhséget az étkezések között. Ez természetes velejárója az elválasztó diétának, hiszen a bevitt táplálékot sokkal nagyobb százalékban hasznosítja a szervezet, mint korábban, így az energia háztartásunk is sokkal kedvezőbb állapotba kerül.


Fontos, hogy az elválasztó diéta, akár időszakos számunkra, akár hosszú távú táplálkozási szokás, az édességeket csökkentsük a minimumra. Két fontos oka van ennek. Az első, hogy erősen savasító hatása van, így romba dől minden igyekezetünk, hogy egyensúlyba állítsuk a sav-lúg arányt szervezetünkben. A másik oka pedig ésszerűségi szempontokon alapul. Az édességek erőteljesen megemelik az inzulin szintet, melynek hatására rövid időn belül lezuhan a vércukor szint, ami borzalmas éhség érzetet okoz. Kénytelenek vagyunk enni a főétkezések között, sokszor ez váltja ki a nassolás rossz szokását. Így az emésztés folyamatába is „belekontárkodunk”, ami szintén akadálya az elválasztó diéta pozitív hatásának.

Az elválasztó diéta során mellőzzük a fehér kenyeret, helyette teljes kiőrlésű lisztből készült élelmiszereket fogyasszunk. A magas rost tartalmú pékáruk jelentősen tisztítják bélrendszerünket, mely által kevésbé lesz leterhelve a szervezet, továbbá sokkal hosszabb időre nyújtanak jóllakottság érzést, mely hozzájárul, hogy minden igyekezet nélkül kivárjuk a következő étkezés idejét.


Mintaétrend:

Reggeli: joghurt teljes kiőrlésű gabonákkal és gyümölccsel, gyümölcslével vagy teával.

Ebéd: hús vagy hal, esetleg tojás párolt zöldséggel és salátával, gyümölcslével.

Vacsora: zöldfőzelék héjában sült vajas burgonyával vagy graham kenyérrel és salátával.

Az elválasztó diéta mintaétrendje alapján láthatjuk, hogyan válasszuk szét a fehérjedús táplálékot a szénhidráttól. Italok között mindenképpen kerüljük a cukros, színezékkel dúsított szénsavas üdítőket. Az elválasztó diéta hatására rövid időn belül azt fogjuk érezni, hogy energikusabbak és frissebbek vagyunk, hiszen szervezetünket nem terheljük feleslegesen, itt keresendő az elválasztó diéta gyógyító hatása is.